Свечаним чином доделе сертификата полазницима који су успешно завршили циклус обука у оквиру пројекта DigiPsyRes заокружена је једна од кључних фаза пројекта која доприноси стварању резилијентније и подржавајуће студентске заједнице на нашем универзитету. Сертификати су уручени на две локације: у сали Ректората Универзитета у Крагујевцу 4. јула, и у свечаној сали Факултета техничких наука у Чачку 9. јула 2024. године.
Стручни тим пројекта уручио је сертификате које потписују сва три партнера на пројекту: Универзитет у Крагујевцу, Универзитет Кажимир Велики у Бидгошчу у Пољској, и Универзитет у Фођи у Италији.
На церемонији у Крагујевцу, координатор пројекта, проф. др Дарко Хинић, изразио је велико задовољство залагањем и мотивисаношћу свих полазника ових обука.
У Крагујевцу су додељени сертификати полазницима – студентима и запосленима са Одељења за психологију, Филолошко-уметничког факултета, Природно-математичког факултета и запосленима на Универзитету. Чланица стручног тима, проф. др Мирјана Беара Бењак, представила је даље кораке у оквиру пројекта и још једном указала на важност активне подршке потребама студентске популације, као и на посебан значај учествовања вршњака у том процесу.
У Чачку су додељени сертификати полазницима – студентима и запосленима Факултета техничких наука и Агрономског факултета у Чачку, као и Педагошког факултета у Ужицу, који су завршили комплетну обуку или делове обуке. Аутори пројекта, заједно са осталим члановима пројектног тренерског тима – проф. др Драгана Бјекић, др Ивана Крсмановић, проф; проф. др Марјан Милошевић, др Милевица Бојовић, доцент, др Лена Тица, доцент, као и асистенткиње Катарина Митровић и Лидија Пауновић - поделили су задовољство са полазницима због успешно реализоване обуке, а посебно због заинтересованости студената да се укључе у овакву мрежу хоризонталне подршке и спремности да се за давање вршњачке подршке обучавају.
Програм „Корак по корак од полазника тренинга до тренера и студента-саветника у мрежи вршњачке подршке“, у трајању од 40 сати, комплетно је завршило 70 полазника Универзитета у Крагујевцу, док је само тренинг радионице у трајању од 18 сати завршило пет полазника, а једна полазница је комплетирала е-курсеве у трајању од 22 сата.
Посебно су додељени сертификати за студентe-тренерe, који су прошли обуке у првој и другој фази реализација програма, а у трећој фази су самостално спровели делове тренинг радионица. Студенти тренери ће представљати основне људске ресурсе за будуће развијање овог програма и његову одрживост и након завршетка пројекта. Чак 19 полазника је добило сертификатe као студенти-тренери.
Тимове три партнерска универзитета очекују публиковање Водича за мрежу подршке за дигиталну и психолошку резилијентност студената, Приручника за оспособљавање тренера и вршњака саветника за ширење мреже подршке, као и интернационалног е-магазина који ће бити промовисани на септембарској конференцији „Техника, информатика и образовање - ТИЕ 2024” у Чачку, а потом и на октобарској Конференцији о психолошкој резилијентости у Крагујевцу, што представља финализацију овог пројекта до средине децембра 2024. године.